Przeskocz do treści

Wybór psiego domka

Psie legowisko jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia domu po pojawieniu się w nim psa. Jest równie ważne i konieczne, co chociażby miski na wodę i pokarm. Jednak w odróżnieniu od misek, które powinny być według psa po prostu zawsze pełne, legowisko powinno charakteryzować się określonymi cechami.

Dlaczego właśnie domek dla psa?

materiałowy domek dla psówDuża część psów zamiast typowego legowiska w stylu sofki, woli posiadać namiastkę budy w postaci domku dla psa. Jest to spowodowane latami ewolucji, które wykształciły w psach mechanizmy nakazujące im posiadanie zadaszonego schronienia. Oczywiście ochrona przed deszczem, czy innymi drapieżnikami na 9 piętrze w bloku raczej nie jest potrzebna, jednak jest to typowy psi atawizm, który jeszcze przez wiele psich pokoleń nie zaniknie.

Cechy dobrego legowiska

Psi domek - https://www.obroza-elektryczna.pl/domki-dla-psow/, aby było wygodne i bezpieczne powinno być wybierane pod dużym skupieniem. Będzie to prawdopodobnie dla psa najważniejsze miejsce w domu i chociażby z tego powodu powinno być przez właściciela skrupulatnie wybrane.
Wybierając legowisko należy pamiętać o:

  • właściwym rozmiarze - zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże legowisko będzie uwierało naszemu psiakowi. Dobrze jest przyjąć margines błędu około 10 cm przy wyborze,
  • wytrzymałości legowiska - pies leżąc w swoim posłaniu będzie się wyciągał, przewracał i bóg wie tylko, co jeszcze robił. Z tego powodu musi być ono odpowiednio dobrze wykonane, aby przetrwało starcie z rezolutnym psiakiem,
  • odpowiednich materiałach - materiał, z jakiego zostało wykonane legowisko jest bardzo ważne z wielu powodów. Po pierwsze nie może się zbyt mocno nagrzewać podczas lata, ponieważ może w skrajnych przypadkach powodować np. oparzenia u psa. Po drugie legowisko nie może być wykonane z materiału, które ciężko jest doprać. Pies będzie regularnie doprowadzał je do stanu ruiny. Z tego powodu musi być ono łatwe w czyszczeniu i podatne na pranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *